8. Friderikusz Sándor
Ha nem lennénk kárörvendõ típusok, akkor is tapsoltunk volna F. Sándor idei végleges bukásánál. Persze amióta ezek a gonosz kereskedelmi csatornák betették a lábukat a piacra nem sikerült neki semmi, de az Osztálytalálkozó meg a Fantasztikus Európa katasztrófáját valahogy mindig sikerült kimagyaráznia - legalább saját magának. És azt is, hogy õ, a magyar televíziózás legfényesebb csillaga, most kénytelen az m1-nél lopni. Istenem milyen szép volt, ahogy még a kormány kutyusaként is megbukott a grandiózus, szintén lopott olasz díszletek közt. Ma már csak a közélet olyan fontos szereplõit faggathatja a színészmesterség fortélyairól, mint Mácsai Pál.
7. Sport1
A Sport1 nyilván ezer sebbõl vérzik, de most eltekintünk Puhl Sándor szakkomentátori tevékenységének és DJ Dominique szerepeltetésének taglalásától. Mi lenne a sportszeretõ közönséggel, ha nem lenne alternatívája a Eurosport folyamatos teniszközvetítésének? A Sport 1-en legalább szinte folyamatosan labdajáték - elsõsorban foci - megy. Az európai bajnokságok eltérõ meccskezdési kultúrájának köszönhetõen szerencsés hétvégi napon ebéd utántól egészen addig lehet világszínvonalú játékot bámulni, amíg az ember el nem indul bulizni. Külön élmény, hogy néha olyasmiket is bevállalnak, mint az angol harmadosztály rangadója.
6. Dalnokok ligája
Az év legsokkolóbb produkciója: muszáj lett volna utálni, de egyszerûen nem lehet, mert annyira jó. Hogy lehet valami ennyire rendben, ha egyszerre szerepel benne Harsányi Levente és Gundel Takács Gábor? Úgy, hogy aki ezt kitalálta, az vagy egy ösztönös zseni, vagy hihetetlen mázlija volt, és számára is váratlanul aranyat csinált. Azt már eddig is lehetett tudni, hogy Szikora Robi a kommersz magyar popzene legnagyobb alakja, és hogy az Animal Cannibalsnek van humora, de az, hogy konkrétan a NOX is tud jó lenni, arra azért senki nem számított. A Dalnokok Ligája az elsõ olyan magyar tévémûsor, ami szórakoztató. Kár, hogy a második szériára kicsit elfáradt.
5. Gyurcsány Ferenc
Gyurcsány Ferenc a magyar politika Slayere: valami megmagyarázhatatlan sötét erõ sugárzik belõle, valami földi halandó számára felfoghatatlan fenyegetés. Szemben viszont a thrash metál alapegyüttesével, Gyurcsány bármihez nyúl - kivétel: eredeti tõkefelhalmozás - az szarrá válik. Jaj de szép volt egész évben nézni, ahogy a karrierista tahó játssza a keménykezû, céltudatos politikust. Egyetlen jó húzása sem volt, akár a nyaralójáról volt szó, akár a félszeg Zsoltiról meg a versenyautójáról. Szegény pára ráadásul folyamatosan Magyarország leendõ miniszterelnökének képzeli magát, amitõl híradóbeli felbukkanásai csak még mulatságosabbnak hatnak.
4. Szaddam Husszein
Az év sztárja, kétségtelenül. Nehéz eldönteni, hogy melyik alakítása volt nagyobb, amikor a szakállát kurkászta egy gumikesztyûs amerikai katona, vagy amikor a szobrát döntötték le Bagdad közepén. Maradjunk talán az utóbbinál, az sokkal jobban volt közvetítve. Legalább fél órát vacakoltak az amerikaiak, amíg végre sokadszori próbálkozásra sikerült a szobrot lerántani, hogy aztán a vidám irakiak a papucsukkal verhessék nagy fejen a bajuszt. Külön fantasztikus volt, ahogy a tömeget a CNN a felszabadulást ünneplõ hazafiként mutatta be, pedig minden kelet-európai egybõl látta, hogy itt csak egy egyszerû csürhérõl volt szó.
3. Barátok közt
A megbízható társ. Több, mint hat éve megy, és függetlenül attól, hogy minden este nézi az ember vagy csak alkalmanként kapcsolódik be a cselekménybe, egyszerûen jó érzés, hogy van. Ha a magyar kultúrnép lenne, már könyvek sokasága született volna arról, hogy kellene-e a BK-nak követnie a napi aktualitásokat. Nem arra gondolunk, hogy Berényi András monológot tartson Demszky Gábor helyes városfejlesztési politikájáról, de azért egy kis stresszelés az EU-csatlakozás kapcsán simán beleférne. És egyébként is: vajon hány magyar tévémûsor tudta volna sikeresen túlélni Konta Barbara és Erdélyi Tímea elvesztését?
2. Beyoncé
Nem ezt választottuk az év videójának, mert hát nagy rajongói vagyunk mi a mûvészetnek, de azért valljuk be, semmit nem volt olyan jó nézni az idén, mint Beyoncé Knowles és a csávója, Jay-Z közös videóklipjét, a Crazy in Love-ot. Kivételesen nem is azért, mert Beyoncé annyira jó nõ, hanem mert a zene, a koreográfia a ruhák és a csillogás keveréke pont a tökéletes popzenét hozta ki. Ez a nõ egyébként 22 éves.
1. BBC
Õszintén hiszek benne, hogy a BBC a világ legnagyobb kincsei között van. A menõ angolok persze utálják, de õk ugye nem tudnak magukkal mit kezdeni jódolgukban. A BBC-n minden jó. Jók a hírek. Jó az utazási magazin. Jó az Extra Time címû sportinterjú-sorozat. Mindenek felett jó pedig a Top Gear autósmûsor. Na jó, a tech magazinjuk nem jó. A világ legjobb webszájtja is az övék egyébként. Ha véletlenül Kelet-Európába születtél, a BBC fél szemmel követése elegendõ ahhoz, hogy hazád valamennyi médiumát örökre mellõzhesd az életedbõl.