Azt mondom, hogy Uganda, és egybõl boldogan üvöltöd Idi Amin nevét. A brit birodalmi hadsereg bokszbajnoka a diktátorok Robbie Williamse: mindenki ismeri, viszont még a sznobok is magasra értékelik kiemelkedõ képességeit. Ez a nagy, fekete mackó körülbelül 400 000 honfitársát ölte meg 1971 és 79 között tartó uralma alatt, ami magában is szép teljesítmény, Amin azonban inkább echte showmanségével tett szert hihetetlen népszerûségére. Nem elég, hogy feltalálta, és elterjesztette országa börtöneiben a légkalapácsos gyilkosságot, de szinte hetente támadtak fantasztikus ötletei: hol minden ázsiait kirúgott Ugandából, hol felajánlotta, hogy ha hagynák, õ személyesen teremtene békét Észak-Írországban. Érdemei elismerése után, idén szeptemberben halt meg, kényelmes szaúd-arábiai számûzetésben.
Nehéznek tûnhet elképzelni, minek is kell történnie egy országban ahhoz, hogy egy Amin kaliberû vadállatot visszasírjanak, de szerencsére nem is kell semmit elképzelni: Joseph Konyt egyébként sem lehet. Hihetetlen karrierje 1986-ban kezdõdött, amikor egy Alice Lakwena nevû egykori prostituált pálfordulása után Uganda északi részén megalapította a Szentlélek Mozgalmat. A szervezetet zavaros keresztény ideológia, valamint a derékhadat alkotó acholi törzs dühe hozta létre - ez utóbbi leginkább abból fakadt, hogy az Ugandában abban az évben hatalomra jutott Yoweri Museweni tábornok déli volt, és a nemzeti vagyont is déli komáinak osztogatta.
Szerencsétlenségére Lakwena csak egy dologhoz értett: katonáit a kormánycsapatok golyóitól megvédõ amulettekkel látta el, ezek viszont végül nem bizonyultak elegendõnek a végsõ gyõzelemhez. Alíz néninek így 1988-ban el kellett hagynia az országot, a szétszóródott buzgó vallásgyakorlókat pedig unokaöccse, Joseph Kony gyûjtötte ismét egy zászló alá. Ekkor született meg Isten Ellenállási Hadserege (Lord´s Resistance Army - LRA), ami Gary Brecher, korunk legnagyobb külpolitikai újságírója szerint a földkerekség legmulatságosabb hadserege, és ehhez mi csak azt tudjuk hozzátenni, hogy egyben a legkeményebb is.
Joseph Kony direkt összeköttetésben áll a jóistennel, aki utasításait angyalai közremûködésével juttatja el az ország teljes északi részét ma már ellenõrzése alatt tartó prófétához. Az Omár molla által teremtett iskolához híven Konyról gyakorlatilag nem léteznek fényképek, csupán kósza legendák. Felõlünk akár patái is lehetnek, azt viszont nagyon sajnáljuk, hogy ezt a cikket nem tudjuk a Matulától megszokott tréfás négerek képeivel feldobni.
Kony egyetlen céljának a Tízparancsolat Ugandában való érvényesítését tekinteti. Sajnos Jahve éppen a vicc szerint Mózes által elejtett tizenegyedik kõtáblára írta a ´Ne csonkíts meg gyerekeket, és semmi esetre se erõszakolj meg minden nõt 12. születésnapja után!´ parancsot, így az LRA mozgástere meglehetõsen széles maradhatott. Uganda a világ negyedik legszaporább országa, 1000 lakosra 46,5 gyerek jut, így Kony logikus módon belõlük szervezett hadsereget, nem pedig az arrafelé sokkal ritkább tengerbiológusokból. A toborzás a klasszikus afrikai hagyományok szerint zajlik, tehát az LRA által lerohant falvakban a kiskamaszokat szüleik lemészárolására kényszerítik, majd a kezükbe nyomnak valami lepukkant szovjet gépfegyvert. A kislányokra vár a szexipar, Kony biztos-ami-biztos alapon hatvan feleséget is tart, így legalább nem marad ideje megkívánni felebarátai házastársát.
Az LRA aktív harcot folytat az alkoholisták ellen, valamint Kony személyesen utálja a biciklistákat is, mivel ezek potenciális kormánycsapat-informátorok lehetnek. Ha a Kairó - Fokváros útvonalat végigtekerni akaró hippik közé tartozol, érdemes lehet akár még Ruanda felé is inkább kerülni egyet. A szomszédos Szudánban évtizedek óta folyó, ám a kutyát nem érdeklõ polgárháborúban az LRA meglepõ módon a muszlimokat támogatja. Ez kurva bonyolult történet, de valahogy ahhoz van köze, hogy az ugandai kormány a szudáni keresztények pártján áll, Kony pedig ott tesz keresztbe az államnak, ahol éppen tud.
Kony vérszomjassága még a Matulát is meglepte, konkrétan az LRA ügyében végzett kutatásaink elõtt a szerkesztõségünk még nem hallott arról, hogy bárhol is megetették volna a foglyokkal a fejükrõl levágott kilógó darabokat, a füleket, az orrot és az ajkakat. 2003. folyamán az LRA olyan akciókat hajtott például végre, mint egy komplett leánygimnáziumi évfolyam elrablása. Tavasz óta Uganda északi részén senki nem mer a falvakban maradni éjszakára, a viszonylag nagyobb biztonságot adó városok utcáin helyenként több tízezren is alszanak éjszakánként. A helyzetet az ENSZ hivatalosan is kinevezte a világ legsúlyosabb humanitárius katasztrófájának - magasan verve Afganisztánt és Irakot. Igazán sajnálatos, hogy ez pont ugyanannyira érdekelte a világot, mint hogy most Joseph Kony megkapja a Matulától az év böllére díjat.