Steve Vai, Petõfi Csarnok, szeptember 21.
Vai hosszú évekig Frank Zappa gitárosa volt, és amikor kilencvenkettõben eljött prosztatarákban szenvedõ mester Budapestre, akkor én is ott voltam. Egész beállítódásom, a politikumhoz való viszonyrendszerem eredõje a 68-as eszme, az alternativitás, és bizonyos értelemben közel áll hozzám a radikalizmus is. Nos, Steve Vai ebbõl egy csipetnyit elhoz, felidéz.
Flash, Tûzraktár, szeptember 22.
Azért tartom magam jó politikusnak, mert a politikusokat támadó zenekarokat is merem ajánlani. A lázadás destruktív ösztöne - érdekes, de igaz ellentmondás - a konstruktív gondolkodás egyik kiindulópontja lehet. A kételkedés és a bálványdöntögetés ugyanazon iskola zsibongója. Én az anarchizmustól jutottam el a mérsékelt baloldalig, és hiszem, ez olyan, mintha a Flash-tõl jutottam volna el Kispál és a Borzig. Hiába mondta azt a Flash énekese utóbbira, hogy Kisnyál és a Torz, én a kultúra sokszínûségét vallom.
Hexstatic, A38 szeptember 23.
A techno akkor jó, ha szellemes. A blues például akkor jó, ha fáj, a metal akkor, ha kõkemény, de a techno azt hiszem, hogy a játékos elme mûfaja. Nos, a brit Hexstatic nevû elõadó nem fukarkodott sohasem ötletekkel, legalábbis ezt olvasták róla a titkárságomon dolgozó tehetséges fiatalok. A posztmodern kreativitás lényege az újraértelmezés, a játékos evokáció, ezért a technót bár nem hallgatom, de mindenképpen a kortárs kultúra alapvetõen fontos lenyomataként értékelem.
Tóth Vera, Mujahid Zoli, Gáspár Laci, Ferencvárosi Mûvelõdési Központ, szeptember 24.
Legszívesebben ezt a rendezvényt ajánlom. A három fellépõ közül kettõt (Verát és Lacit) személyesen tüntettem ki állami kitüntetéssel. Szerintem a kultúra élõ dolog, a kultúrának nagyon fontos része a tömegkultúra, a tömegeket képviselõ államnak igenis támogatnia kell a tömegkultúrát is, különösen, ha képes valódi értéket közvetíteni. A Megasztár produkció ilyen, támogatásra vagy legalább elismerésre méltó irányvonala az innovatív hazai tömegkultúrának. Mujahid Zolit is kitüntettem volna, de sajnos csak hat énekes kaphatott kitüntetést. Talán ha a mostani maradványképzést sikerül végre hisztéria nélkül bonyolítanunk, akkor jövõre az újabb sorozatból is kaphat valaki legalább emléklapot.
Harmadik Utcapunk Fesztivál, Vörös Yuk, szeptember 30.
Nem viccbõl vettem fel kétszer is a Punks Not Dead pólót miniszteri kinevezésem óta. Lám, a bársonyszék és a taraj valahol összeérhet a posztmodern kor tömegdemokráciájában, bizonyos értelemben én vagyok a magyar Joschka Fischer. Fellép a NeuroDisney´82, az Alvirág, a Szakadék, a Shitpump és az Üzemzavar. Zene füleimnek, hogy az ilyen lelkes srácokat most már az állam is támogatja. Idén 69 millió forintot osztottunk ki azért, hogy a lelkes amatõrök próbálhassanak és felléphessenek vidéken. Ha a srácok közül valaki élni tud a lehetõséggel, akkor talán tudni fogja, hogy merre érdemes szavazni tavasszal ahhoz, hogy ne csak a fideszes Diákhitelbõl jusson pengetõre. Az pedig a hab lenne a tortán, ha sokan átéreznék, immár a szubkultúra is a nemzeti kultúra részévé vált. Elképzelhetõ, hogy egy szép napon a Matula Magazin profiljának megfelelõ állami pályázati lehetõséget is kidolgozunk, de egyelõre nem akarom kiteríteni a lapjaimat.